صفحه اول شيوه نامه ايده چيست دانلودها درباره ما سوالات متداول پيوندها ارتباط با ما
شیوه نامه

تذکر مهم


.پيش ازتکمیل فرم  ثبت نام خواندن و پذيرش متن حقوقي زير ضروري است و ورود به صفحه ثبت نام به معناي قبول شرايط زير مي‌باشد.

ارسال کننده ایده به سایت سیما فیلم ایده متعهد می گردد پیش از ارسال ایده خود، از مفاد و تمام محتوای موجود در این سایت اطلاع کافی داشته و ارسال ایده به منزله پذیرش سایر مقررات فوق الذکر می باشد. همچنین ارسال کننده ایده پس از رای شورای ارزیابی، حق شکایت یا تجدید نظرخواهی در خصوص نظر این شورا نخواهد داشت و با توجه به شماره حساب اعلام شده از سوی وی، مبلغ مورد تصویب (500000 یا 1000000 یا1500000 ريال) برای وی واریز می گردد. در ضمن هرگونه اشتباهی در درج شماره حساب و واریز مبلغ به حساب دیگر بر عهده ارسال کننده ایده است. سایت سیما فیلم ایده نیز متعهد می گردد در مدت مقرر، نظر نهایی خود را در خصوص ایده ارسال شده اعلام نماید و از هرگونه انتشار آن به هر نحو بدون کسب نظر صاحب ایده خودداری نماید. 
جزییات بیشتر و شکل قرارداد در مرحله ثبت نام درج شده است. برای دیدن آن میتوانید در اینجا کلیک کنید.

شرايط و ضوابط اجرايي پذيرش ايده هاي ارسالي

1- ایده های دریافت شده از ایده پردازان توسط این پایگاه در شورای ویژه ای مورد ارزیابی قرار گرفته و به 3 گروه رتبه بندی و قیمت گذاری می شود:

(درجه ج =500000ریال)                      (درجه ب = 1000000 ریال)                    (درجه الف =1500000 ریال)

تبصره: نظر شورا در رتبه‌بندي ايده‌ها قابل مذاكره و تجديد نظر نمي‌باشد.

2- بعد از مشخص شدن رتبه ایده، سیمافیلم مبلغ مشخص شده را تحت عنوان حق اثر از طریق واریز حداكثر 30 روز پس از اعلام نتيجه به شماره حساب اعلام شده توسط ایده پرداز به وی پرداخت می نماید.

3- بمحض پرداخت این مبلغ، کلیه حقوق مربوط به ایده به مرکزسیمافیلم تعلق خواهد داشت.

4- ایده پرداز پس از دریافت مبلغ مذکور مجاز به ارائه آن تحت هیچ عنوان و شرایطی به دیگری نخواهد بود در غیر اینصورت سیمافیلم از طریق مجاری قانونی ضمن اخذ مبلغ پرداختی کلیه خسارتهای وارده را نیز مطالبه خواهد کرد.

5- ایده پرداز اقرار و اعتراف می نماید که ایده ارسالی متعلق به خودش بوده است لذا چنانچه اشخاص ثالث مدعی حقی گردند، ایده پرداز پاسخگو خواهد بود.

6- در صورت دریافت ایده های مشابه، ایده ای تحت بررسی قرار میگیرد که از نظر زمانی زودتر ارائه شده باشد بنابراین مرکزسیمافیلم در خصوص ادعاهای بعدی هیچ مسئولیتی را نمی پذیرد.

7- سیمافیلم مجاز خواهد بود به هر شکل و نحویکه خود صلاح می داند مراحل تبدیل ایده به فیلمنامه را به فرد یا نهاد دیگری واگذار نماید.

8- در صورت تبدیل ایده به فیلمنامه، مرکز سیمافیلم متعهد می شود بمنظور تشویق ایده پرداز نام ایشان را به شکل زیر صرفاً در تیتراژ ذکر کند.
ایده از........................

9- سيمافيلم متعهد مي شود حداكثر در مدت 30 روز از تاريخ ارسال ايده نتيجه نهايي را به ايده‌پرداز از طريق سايت اعلام كند.

تذکرمهم: در مورد این بند باید اذعان داشت نظر به وقفه چندماهه در پاسخگویی به داوری ایده ها ، سیمافیلم خود را نسبت به ایده های داوری نشده تا پایان سال 92 و داوری و درج پاسخ در سایت با قید فوریت متعهد می داند .

10- با عدم پذیرش ایده کلیه حقوق آن به ایده پرداز تعلق داشته و مرکز سیمافیلم از هرگونه مسئولیتی مبراست.

11- ارسال ایده بمنزله قبول کلیه شرایط و ضوابط اعلام شده تلقی میگردد.

 


معیارهای داوری 

1. کلیه ایده های ارسالی شما پس از ورود به چرخه بررسی سه مرحله ارزیابی را پشت سر می گذارند. لذا به شما اطمینان می دهیم حداکثر دقت و انصاف در بررسی هریک از ایده ها اعمال خواهد شد.

2. در فرايند بررسی ها حتی ایده هایی که تنها یک رای نیز بدست بیاورند مورد بررسی و ارزیابی مجدد قرار می گیرند.

3. معيارهاي داروي به شكل مختصر در همين صفحه درج شده. چنانچه با حوصله و دقت متن موجود را تا انتها مطالعه كنيد؛ نكات خوبي دريافت خواهيد كرد. به صورت كلي مواردي مانند تكراري نبودن، تازگي، جذابيت هاي دراماتيك و ... در نظر گرفته شده است.

ابتدايي ترين ويژگي يك ايده براي پذيرش بايد اين باشد كه افراد بلافاصله پس از شنيدن آن، با عناويني همچون " جالبه" ، " چقدر خوب " ، " چقدر متفاوت " و ... ياد كنند. يك ايده بايد بتواند در مخاطب يا شنونده برانگيختگي ايجاد كند.

4. معیارهای مورد استناد در بررسی ایده ها عبارتند از :

4.1. ايده ها بايد امكان تخيل و داستان پردازي را در خود داشته باشند.

4.2. ايده ها مي بايد ظرفيت بالقوه اي براي ترسيم انچه در فيلمنامه نهايي خواهد آمد را داشته باشند.

4.3. ايده ها بايد برانگيزاننده و براي ذهن مخاطب درگيركننده باشند.

4.4. ايده ها بايد قابليت مهيج سازي روند عادي زندگي را داشته باشند.

4.5. ايده ها بايد در بدو شنيدن يا خلق آن جالب و جذاب باشند.

4.6. ايده ها بايد يك وجه غيرمعمول از يك حادثه را نشان دهند. اين يعني دريافت وجه متفاوت از يك امر آشنا

4.7. ايده ها مي توانند شروع و يا پايان يك ماجراي ديگر باشند.

4.8. ايده ها در انواع مختلف به شكل موقيعت هاي مكاني، زماني، موقعيت، شخص و يا حادثه متولد مي شوند.


  

براي ارسال ايده لازم است ابتدا با يك ايميل معتبر در سايت ثبت نام كنيد. اگر پیشتر در سایت ثبت نام نکرده اید، براي شروع اينجا كليك كنيد.


 

 

 
 
كليه حقوق اين سايت متعلق به مركز سيما فيلم مي باشد.